Dovolená s mazlíčky

Dovolená s mazlíčky

V dnešní době již není výjimečností cesta do zahraničí se psem, kočkou nebo jiným zvířecím členem rodiny. Připravili jsme pro Vás souhrn toho, co byste o cestování se svými miláčky měli vědět.

Zvíře opouštějící hranice naší země musí: 

  • mít pas, který je jednotný a platný ve všech zemích EU. V pase je uvedena identifikace zvířete (tetování, číslo čipu), majitele a záznamy o vyšetření, vakcinaci a použití antiparazitik. Pas vydávají schválení veterinární lékaři. Pas vždy noste u sebe, kontrolovat vás může policista v kterékoliv zemi. 
  • být nezaměnitelně identifikován tetováním nebo čipem. Tetování se týká zvířat uvedených v plemenných knihách. Čitelně tetované zvíře může cestovat po EU (kromě Velké Británie, Irska, Malty a Švédska) až do poloviny roku 2011. Netetovaná zvířata musí být opatřena čipem. Čipování zajistí schválený soukromý veterinární lékař
  • být očkováni proti vzteklině. Zvířata musí být očkována od 3. měsíce stáří a očkování nesmí být starší 1 roku. Vakcinaci zajistí soukromý veterinární lékař. Některé země EU (Velká Británie, Irsko, Švédsko a Malta) požadují kromě vakcinace vztekliny ještě serologické vyšetření účinnosti vakcinace. To se provádí vyšetřením krve ve schválené laboratoři. Odběr i vyšetření opět zajistí soukromý veterinární lékař.

Podrobné a konkrétní informace lze získat na webových stránkách Státní veterinární  správy České republiky.

Zájezdy s mazlíčky naleznete zde