dovolená v řecku,last minute dovolená řecko

Dovolená v Řecku

Řecko a řecké ostrovy 

Řecko zájedyŘecko last minute

Doba letu do Řecka: cca 2 hod 40 min

Řecko dovolená:

Řecko je země plná nenapodobitelných přírodních krás, bohaté historie, kolébka evropské civilizace. Jen málokdo nezná Olympijské hry, maratónský běh či Pythagorovu větu. Řecko leží v jižní části Balkánského poloostrova. Většina řecké pevniny leží na poloostrově, který obklopuje více než 1400 ostrovů, z nichž asi 170 je obydlených. Řecko omývá několik moří: Jónské, Středozemní a Egejské. Hlavním městem Řecka jsou Athény.

Řecko, to ale nejsou jen historické památky, ale také nezapomenutelná atmosféra, kterou tvoří zelené olivové háje, cikády, útulné kavárny a taverny, nádherné pláže a koupání, vodní sporty a potápění, nakupování suvenýrů. Řeckomá co nabídnout snad každému.

Řecko a jeho obyvatelé: Řekové jsou velmi otevřený, družný, bezprostřední a pohostinný národ. Řecko patří mezi země s nejnižší rozvodovostí na světě. Pokud jste se rozhodli cestovat s dětmi, Řecko je pro Vás ta pravá země. Řekové děti skutečně milují a zákazník s dětmi je zákazníkem přijímaným s otevřenou náručí.

Řecká kuchyněřecká strava je považována za jednu z nejzdravějších. Její důležitou součást tvoří saláty (především řecký salát - s černými olivami a ovčím sýrem feta a salát tsatsiki, který se připravuje z jogurtu a nastrouhaných okurek), maso a olivový olej. Proslusý je ovčí sýr feta a také řecký jogurt, který se používá také jako základ na tsasiki, což je okurkový salát s česnekem a jogurtem, koprem a mátou. Milovníci masa by určitě měli vyzkoušet souvlaki (špíz z různých druhů masa), moussaku (vrstvy mletého masa, lilku a brambor, zalité bešamelem a zapečené). Zajímavým jídlem je tak skordalia, což je bramborové pyré s olejem a větším množstvím česneku. Nesmíme zapomenout na gyrosŘecká vína patří mezi nejlepší na celém světě. Pro zlepšení trvanlivosti vína se do vína během kvašení přidává pryskyřice. Tyto vína mají zvláštní trpkou příchuť.  Dalším typickým alkoholickým nápojem pro Řecko je ouzo (anýzová pálenka).  

Řecké podnebí: ideální dobou pro cestu do Řecka jsou měsíce květen a červen - pro milovníky přírody a turisty. V tomto období celá země kvete a teplota vzduchu a vody je již vhodná ke koupání. V červenci a srpnu může teplota v jižním a centrálním Řecku vystoupit až na 45 C. V září je moře ještě krásně teplé a nápor turistů také odeznívá.

Praktické informace Řecko

Doklady a celní předpisy v Řecku: občané ČR  mohou od 1.5.2004 vstupovat a pobývat na území členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti.

Většina starožitností může být vyvážena jen na základě schválení ze strany Řecké archeologické společnosti a po uhrazení poplatku. Kdokoliv bude zadržený při pokusu o pašování, může být odsouzen k dlouholetému trestu odnětí svobody a vysoké pokutě. Pokud byste náhodou při návštěvě Řecka narazili na antickou amforu nebo by Vám byla nabízena "pravá byzantská ikona", kontaktujte policii.

Kriminalita v Řecku: jako všude, i v Řecku si dávejte pozor na kapsáře, zejména v rušných ulicích. Zvláště bedlivě si hlídejte své cestovní doklady, ušetříte si spoustu nepříjemností. Pro všechny případy si udělejte kopii cestovního dokladu (stránku s fotkou a Vašimi osobními údaji).

Časový rozdíl v Řecku: plus 1 hodina

Měna v Řecku: od roku 2002 platí v Řecku Euro.

Pitná voda v Řecku: lze pít vodu z vodovodu, ale přesto doporučujeme zakoupit balenou vodu v supermarketu (cena cca 0,80 Euro).

Hygienické podmínky v Řecku: kanalizační systém na řeckých ostrovech nedovoluje odhazovat toaletní papír do místy, ale jsou k tomu určeny koše vedle toalety.

Zdravotní péče v Řecku: v Řecku platí zdravotnícká dohoda , na jejímž základě jsou řecké státní nemocnice povinny zdarma poskytnout českýnm občanům pomoc. Vždy je nutné předložit Evropský průkaz pojištěnce, vydaný tuzemskou pojišťovnou. V některých zdravotnických zařizeních však vyžadují po českých občanech platbu v hotovosti. Doporučujeme proto sjednat si před Vaší cestou do Řecka zdravotní pojištění. Lékárny najdete ve všech větších letoviscích.

Půjčení a řízení aut v Řecku: od 1.5.2004 mohou řidiči v Řecku používat platný národní řidičský průkaz, mezinárodní průkaz již není vyžadován. Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 100 km/h, na dálnicích 120 km/h. Během jízdy je zakázáno telefonování bez použití "hands free". Při jízdě na mopedu je povinná ochranná přilba. Ceny půjčení se pohybují kolem 30 - 50 EUR na den.

Ceny potravin v Řecku: menší obchůdky mívají otevřeno až později odpoledne. Ceny v obchodech jsou velice podobné nebo jen mírně vyšší než v ČR. Ovoce a zelenina je však mnohdy mnohem levnější, ale např. mléčné výrobky jsou cca o polovinu dražší. Ceny samozřejmě závisí na tom, kde nakupujete. Jiné ceny bývají v supermarketech na okraji letovisek, jiné na tržnici, závisí na velikosti města  a na tom, zda leží na pobřeží či mimo.

 V sekci last minute first minute Vám nabízíme velký výběr last minute first minute zájezdů do Řecka a na Řecké ostrovy.

Důležité adresy:

Velvyslanectví České republiky v Řecku: Georgiu Séferis Street 6, Paleo Psychico 15452, Athens. Tel.: 003016713755,email: athens@embassy.mzv.cz

Velvyslanectví Řecké republiky v ČR: Na Ořechovce 19, 162 00 Praha 6, tel: 222 250 943, email: gremb.pra@mfa.gr

Orientační ceny :

 bílý chléb

 cca 0,60 EURO

 marmeláda 370g

 cca 1,20 – 2,20 EURO

 houska

 cca 0,20 EURO

 rajčata 1 kg

 cca 2,50 EURO

 stolní víno 2L

 cca 3,40 EURO

 okurky 1 kg

 cca 1,10 EURO

 retsina 0,5 l

 cca 0,90 EURO

 pomeranče 1 kg

 cca 0,50 EURO

 metaxa 5* 1l

 cca 12,61 EURO

 paprika 1 kg

 cca 3,90 EURO

 pivo-plechovka

 cca 0,70 EURO

 makarony 500 g

 cca 0,90 EURO

 máslo kostka

 cca 0,90 EURO

 zubní pasta

 cca 2,50 EURO

 mléko 1 l

 cca 1,00 EURO

 toaletní papír 4 role

 cca 1,40 EURO

 jogurt

 cca 1,10 EURO

 ubrousky

 cca 0,40 EURO

 majonéza

 cca 1,53 EURO

 šampon

 cca 3,90 EURO

 sýry feta 200 g

 cca 1,95 EURO

 olivové mýdlo

 cca 0,90 EURO

 suchý salám 1 kg

 cca 15,20 EURO

 sprej proti komárům

 cca 2,05 EURO

 šunka 1 kg

 cca 16,50 EURO

 náplně do komárovače 10 ks

 cca 0,70 EURO

 juice 1l

 cca 1,70 EURO

 olivový olej 1l

 cca  5,80 EURO

 Coca-cola, 0,5 l

 cca 0,70 EURO

 benzín 1l

 cca 0,88 EURO

 Nescafe – 100g

 cca 2,50 EURO

 půjčení horského kola/den

 cca 5,00 EURO

 voda SAMARIA  5l

 cca 1,90 EURO

 půjčení auta/den

 cca  30-40 EURO

 Jacobs – 50g

 cca 1,65 EURO

 půjčení skútru/motocyklu/den

 cca  13-16 EURO

 večeře v restauraci

 cca 8-10 EURO

 slunečník + 2 lehátka

 cca 6-8 EUR